Lawaga

Cascara (Kahve Çayı) Nedir?

Cascara İspanyol dilinde kabuk anlamına geliyor. Aslında cascara kahve kirazı demek. Bildiğimiz kahveyi elde etmek için ilk olarak kahvelerimizi ayıklıyor, yıkıyor, temizliyor, kavuruyor, öğütüyor ve demleyerek içmeye hazır hale getiriyoruz. Ancak, kahvenin kirazı kahve çekirdeğine göre daha yoğun bir tat ve daha yoğun bir kafein içeriyor. Tıpkı kuşburnunda olduğu gibi kahve kirazları da kurutuluyor. İşte elde ettiğimiz kiraz, cascara olarak demlemeye hazır hale getiriliyor.

Cascara Hangi Yöntemle Demlenir?

Cascaranın demlenmesi diğer bitki çayları ile aynı. Usulüne uygun şekilde, geleneksel olarak demlemek için chemex ya da french press ile demleyebilirsin.

Cascara Nasıl Hazırlanır?

Cascara geleneksel olarak Latin Amerika usulüne göre hazırlanıyor. Cascara hazırlamak için temiz, içme suyunu kaynatman gerekiyor. Kaynadıktan sonra bir-iki dakika beklemen gerekiyor. Bu sayede su derecesi 93’e inecektir. Bu sıcak suyla ilk önce Chemexini ısıtarak, suyu çevirerek çalkala. Ardından çalkaladığın suyu dökebilirsin. Suya oranla %5’e denk gelecek biçimde cascara ekle. 400 gram su içine 20 gram cascara koyabilirsin. Ardından ısıtmış olduğunuz suyu ekleyerek demlemeye bırakabilirsin. 5 dakika yeterli olacak. Chemexten fincana çayı koyarken süzgeç kullanabilirsin.  Ve işte bu kadar, Lawaga Casara çayın afiyetle içmeye hazır!

Cascara’nın Özellikleri Nelerdir?

Cascara tadı kahve gibi değildir. Genel olarak meyvemsi bir tatlılığa sahiptir. Kuşburnu, gün kurusu, egzotik meyvelerin aromasını alabilirsiniz. Cascaranın içerdiği kafein, kahve ile aynı değildir. 100 gram cascara, toplam 6 adet muzdaki potasyumu içerir. Aynı zamanda bir yumurtadaki proteini de içerir. Diğer yandan B6 vitamini, Omega 3, Omega 6, demir, kalsiyum, magnezyum ve doğal şekerler içermektedir. Bundan dolayı da cascara oldukça sağlıklı ve lezzetli bir içecektir. Cascara çayını merak ettiysen, sitemiz üzerinden, Instragam hesabımızdan ya da satış noktalarımızdan Cascara’yı satın alabilirsin.