Lawaga

Sıkça Sorulan Sorular

Kahve çekirdeklerini nasıl kavuruyorsun?

Tercih ettiğin nitelikli kahve çekirdeklerinin her biri için özel kavurma tekniği kullanıyoruz. Çekirdeklerin özelliklerine ve türüne uygun olarak aromatik yapısını ortaya çıkarıyoruz. Dilediğin özel bir kavurma yöntemi varsa bize iletmen yeterli.

Kahve siparişi verirken öğütülmüş olarak seçebilir miyim?

Sipariş verirken kahveni seçtikten sonra demleme ekipmanına uygun öğütme kalınlığını ya da tercihini bize iletebilirsin.

Siparişim ne zaman ulaşır?

Siparişi verdiğin gün ve saatine bağlı olarak teslimat süresi değişebilir. Ancak siparişin en geç 2 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir.

Siparişimi iade edebilir miyim?

Henüz kargoya verilmemiş siparişlerin için bize ulaşabilir ve iptal talep edebilirsin.  Siparişinde Lawaga Coffee kaynaklı bir hata söz konusu ise bize ulaşarak sorunun çözümü için adım atabilirsin. Lawaga Coffee müşteri memnuniyetinin yüzde yüze yakın olduğu bir firmadır.

Kahve paketinin üzerinde neden hava deliği var?

Kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra çekirdekler için soğuma ve gaz salınımı (degassing) aşaması doğal olarak başlar. Gaz salınımı, çekirdeğin içerdiği ve kavrulma aşamasında ısının etkisiyle ortaya çıkan uçucu bileşenlerin açığa çıkmasına destek olur. Bu süreçle beraber gaz salınımı ilk 5 gün oldukça güçlüdür. Kahve paketlerinde bulunan hava delikleri tek taraflıdır. Bundan dolayı da içeriden dışarıya ilgili gazların çıkışını mümkün olur. Bu özelliği ile kahvenin tazeliğini muhafaza eder.

Kahve ne kadar taze kalır?

Kahve paketinin üstünde son kullanma tarihi olarak yazan tarihi dikkate almasınız. Ancak en ideali kavrulmasından sonra 6. Haftaya kadar tüketmendir. Bu kapsamda, kahven tat notalarının en yüksek olduğu dönem kavurma tarihinden itibaren 10. ve 30. günler arasında olur. Bu süreler kahvenin aromasının en yüksek olduğu zamandır.

Kahve nasıl saklanmalı?

Kahvenin daha uzun süreli taze kalması için her zaman kaliteli kahve çekirdeklerini tercih etmelisin. Kahveni mevcut paketinde ağzını kapatarak ve serin bir yerde muhafaza etmen halinde tazeliğini koruyacaktır. Paketle saklamayı tercih etmiyorsan kapalı şekilde, ışık almayacak bir ortamda ve her durumda ısı ve nemden uzak bir şekilde saklaman önemli.

Kahve satın aldıktan sonra hemen içilebilir mi?

Demleme yöntemine kahvenin uygun tüketim tarihi değişkenlik gösterir. Bununla beraber ideal olan taze kavrulmuş bir kahveyi kavurma tarihinden itibaren belirli bir süre uygun saklama koşullarında dinlendirmektir. Bu da filtre kahve çekirdekleri için 5, espresso çekirdekleri için 10 gün olarak tavsiye edilir. Kavurma tarihinden itibaren 10-30. günler arası kahvenin en yüksek tat notalarını almanız mümkündür.

Çekirdek kahve öğütüldükten sonra ne kadar taze kalır?

Taze kahve içmek için her zaman kahveleri taze olarak öğütmen gerekir. Öğütme işleminden sonra kahvenin hava ile temas etmesinden sonra oksidasyon süreci başlar ve aslında 15 dakika içerisinde tazeliğini kaybetme sürecine girer.

Filtre kahve kaç derece suda demlenir?

Filtre kahve demleme tekniklerinde ideal su sıcaklığı 93-95 derece arası olarak kabul edilir. Bunun için göstergeli bir su ısıtıcı kullanman en ideali ama bu ekipmanın yoksa kaynattığın suyu 1 dakika beklettikten sonra demlemen mümkün.

Kahve demleme süresi ne kadardır?

Kahve demleme süresi, kahvenin kaç kişilik yapılacağına göre değişir. 1 kişilik kahve için 250-300 gram su ve kahvenin oranını kullanabilirsin. Filtre kahvelerde kullandığın ekipmana göre demleme süresi ortalama olarak:

  • V60 18 gr 2-2:30 dakika
  • French press 4 dakika
  • Chemex 4-4:30 dakika
  • Aeropress 2:30 dakika

Kahve demleme yöntemine göre kahve öğütme derecesi değişir mi?

Kullandığın öğütücünün marka ve modeline göre öğütme derecesi değişecektir. Bu yüzden demleme yöntemine uygun genel bir öğütme derecesi vermek sağlıklı olmaz. Ancak genel olarak, V60 ekipmanı ile kahve demliyorsan ve demleme süren 2 dakikadan az sürüyorsa kahve çekirdeklerini olması gerektiğinden kalın, 2:30 dakikadan uzun sürüyorsa da gereğinden ince öğütmüşsün anlamına gelir. İki öğütme stili de yanlıştır ve kahve aromalarının kaybolmasına yol açar. Kahve öğütme konusunda daha ayrıntılı ve doğru bilgi edinmek istersen bloglarımıza göz atabilirsin.

Filtre kahve yaparken kahve su oranı nasıl olmalıdır?

Filtre kahve demleme teknikleri, ağız tadına ve kişisel tercihlere göre değişebilir. Ancak uluslararası su oranı 1/16’dır. Yani 1 gram kahve için 16 gram su kullanabilirsin. Ancak French Press ile demliyorsan bu oranı 1/12 olarak kullanabilirsin.

Filtre kahve çekirdeği ile espresso demlenir mi?

Filtre kahve çekirdeği ile espresso hazırlıyorsan çok düşük gövdeli ve asidik bir kahve elde edersin. Öte yandan epsresso çekirdeğinden filtre kahve demlersen daha bitter ve karbon aroması yoğun bir kahve hazırlarsın. Bundan dolayı demleme yöntemine uygun çekirdek kullanarak kahveyi hazırlamalısın.

Kahve demlendikten sonra ne kadar süre içerisinde içilmeli?

Kahvenin soğumasından bağımsız olarak oda sıcaklığına gelene kadar kahveni içebilirsin. Ancak insanlardaki ağız paleti 60-70 derecedeki bir gıda ya da içecekten en iyi tatları aldığı için kahveyi de demledikten sonra 1 dakika kadar beklettikten sonra içmen en ideali. Filtre kahve makinesi kullanıyorsan ve filtre kahve makinen alttan ısıtmalı bir makine ise demlediğiniz kahveyi en fazla 50 dakika içerisinde tüketmelisin. Demleme süreci bittikten sonra hemen içemeyeceksen termosa koyarak muhafaza edebilirsin.