Lawaga

Cascara (Kahve Çayı) Demleme Teknikleri Nelerdir?

Cascara, kahve çayı olarak bilinir. Esasen çekirdeği çıkarılmış olan kahve meyvelerinin kurutulmasından sonra elde edilen muhteşem ve aromatik bir lezzettir. Hem sağlıklı hem de lezzetli olan cascara; potasyum, protein, B6 vitamini içerir. Omega 3, Omega 6, demir, kalsiyum, magnezyum ve doğal şeker içerir. Polifonellerin yanı da iyi yağ asitleri bakımından da zengindir. Cascara, geleneksel demleme tekniklerine göre demlenir.

Cascara Kahve mi?

Cascara kahve çayı olarak anılsa da aslında kahve değildir. Cascara bir nevi kahve ve çay melezidir. Tat olarak kahveye kesinlikle benzemez. Egzotik ve tatlımsı bir çay olarak ifade edilebilir. Kafein açısından da kahveden çok daha az kafein içerir. Kahvenin içerdiği kafeinin 4’te birini içeren cascara, bilimsel olarak çay ile aynı bitki familyasından da gelmez. Ancak demleme teknikleri ve tadı sayesinde çay olarak benimsenir. Cascara son bir sene içerisinde oldukça popülerlik kazanmıştır. Yemen ve Etiyopya gibi coğrafyalarda ise yüzyıllardır içilmektedir.

Cascara Nasıl İçilir?

Cascara aslında hem soğuk hem de sıcak şekilde içilebilir. Aynı zamanda kahve üretiminde geriye kalan kabukların da kullanılmasını sağlar.  Oldukça faydalı ve insan sağlığı için önemli besin ögelerini içeren cascara, damak tadını geliştirecek ve farklı lezzetleri deneyimlemeni sağlayacak.

Cascara Nasıl Demlenir?

Cascara klasik bitki çayı demleme yöntemlerinin tamamıyla hazırlanabilir. Ancak en geleneksel yöntemi Chemex olarak karşımıza çıkar. Yaklaşık olarak 93 derecelik suda, cascarayı demleyebilirsin. Dilerseniz French Press ile de cascara demleyebilirsin. Chemex kullanırken herhangi bir filtreye ihtiyacın yoktur. Çayı koyarken süzgeç kullanman yeterlidir. Cascara çayını merak ettiysen, sitemiz üzerinden, Instragam hesabımızdan ya da satış noktalarımızdan Cascara’yı satın alabilirsin.