Lawaga

V60 Demleme Yöntemi

Dripper adıyla bilinen bu demleme ekipmanı, konik şekliyle ve dikkat çekici şık tasarımıyla kahve içmeyi seven herkesin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Ekipman

V60 Dripper

Filtre Kağıdı

Sürahi (Kettle)

Kahve Değirmeni

Hassas tartı

Bardak/Termos

Hazırlık

V60 Kahve demleme yönteminde taze öğütülmüş kahve kullanmaya özen gösterin.

Kahve demleme için göz kararı yerine ölçü kullanın. Bu kahvenizden alacağınız tatların daha zengin olmasını sağlar. On beş gram kahveye (iki yemek kaşığı) iki yüz kırk ml su kullanabilirsiniz.

Kahve demleme için imkan dahilinde klasik su ısıtıcılarının yerine kaz boynu (gooseneck) olarak bilinen su ısıtıcılarını tercih edin. Bu stil su ısıtıcılar suyun akışını ve suyun kahve ile temasını kontrol etmenize yardımcı olur.

İdeal su sıcaklığı doksan dört santigrat derecedir. Suyu kaynama noktasına getirdikten sonra bir dakika bekleyerek bu sıcaklığa ulaşabilirsiniz. Suyun aşırı kaynar olması kahvenin yanmasına sebep olabilir. Veya sunun yeterince sıcak olmaması kahvenin demlenmemesine neden olabilir.

İşlem

Filte kağıdını çizgili yerinden düzgünce katlayın ve yerleştirin. Daha sonra ekipmanı kahveyi koyacağınız fincan veya sürahinin üzerine yerleştirin ve filtre kağıdını ısıtın. Bu sayede kağıt tadını ve kahvenizin soğumasını engelleyeceksiniz.

Bir kişi için 18 gr kahve ve 250 ml su gerekiyor. Kahveyi ekleyin ve düzlemek için ekipmanı hafifçe sallayın. Yaklaşık 50 ml suyu ekleyin ve 30 saniye bekleyin. Bu Sayede kahveniz daha aromatik olacaktır. Kalan suyu kağıda değmeyecek şekilde yavaşça kahvenin üzerine gezdirin. 3 dakika içinde kahveniz hazır.