Lawaga

Organik Kahve Çekirdekleri Nasıl Toplanır?

Kahvenin yetişmesinden, fincana kadar uzanan macerası oldukça uzun bir yol. Tıpkı muz ağaçlarında olduğu gibi kahve tohumları da ekildiğinde yaklaşık olarak 5 sene sonra en verimli çekirdeklerini verir. Kahve, aslında bir meyvedir. Kahve çekirdeğinin meyvesi açtıktan sonra 8 ay içinde kahve çekirdekleri olgunlaşır. Bu süreç tamamlandıktan sonra elle ya da makineyle toplanabilir. Elle toplama en organik ve doğal yöntemidir. Ağacın altına örtü serilir ve dallardan bu çekirdekler toplanır. Makineyle toplama seçeneğinde yine yere serilen bir örtü kullanılır. Makineler kahve çekirdeklerini ağaçtan sıyırır. Makine ile toplama sürecinde yalnızca olgun çekirdekler toplanır. Elle toplama aşamasında ise hem olgun hem de ham çekirdekler toplanır.

Kahve meyvelerinin toplanmasından sonra kahveler işlenir. Bu işlem sürecinde kahve çekirdeklerinin kabuklarından ayrılması işlemidir. Bu işlem ıslak, kuru ve yarı kuru işleme şeklinde yapılabilir.

Islak işleme yöntemi: Islak işleme tekniğinde kahve çekirdekleri kabuklarıyla birlikte suya koyulur. Bozuk ve olgunlaşmamış kahveler bu yöntemde hemen ayırt edilir. Bu bozuk ürünler su üzerinde yüzer. Olgun olan kahve meyveleri yüksek basınçlı suyla çekirdekleri kalacak biçimde kolayca işlenir. Fermentasyon sürecine girecek olan kahve çekirdeklerinin temizliği bu aşamada önemlidir. Doğru yapılmaması halinde kahve tadı bozulur. Kabuklarından ayrılan kahve çekirdekleri, iki farklı şekilde kurutulur. Bunlardan bir tanesi belirli bir sıcaklıkta ve nemlilikte olan makinelerle kurutulur.

Kuru işleme yöntemi: En geleneksel yöntem ise kuru işlemedir. Bu yöntemde kahve ilk olarak kabuklarından ayrılır ve daha sonra fermente olması için geniş alanlarda kuruması için doğal olarak bırakılır. Kahvelerin ayıklanması manuel yani elle gerçekleştirilir. Kahve çekirdekleri yaklaşık dört hafta boyunca kurumaya bırakılır. Kahvelerin tüm neminden arınması bu aşamada çok önemlidir.

Yarı kuru işleme yöntemi: Yarı kuru işleme yönteminde ise hem ıslak hem de kuru yöntem kullanılır. Kabuklarından ayrılması için ıslak temizleme süreci işlenir. Kurutma aşamasında ise çekirdekler güneşe bırakılır ve 4 hafta bekletilir.

Lawaga Coffee kahve çekirdekleri; en doğal ve organik yöntemlerle toplanır. Uganda’nın volkanik yanardağlarındaki en nadir ve yüksek rakımda yetişen kahve çekirdekleri doğal olarak kurutulur ve fincanında eşsiz lezzette sana sunulur. Lawaga Coffee’yi internet sitemizden, Instagram adresimizden ve diğer satış noktalarımızdan satın alabilirsin.