Lawaga

Makinesiz Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Makinesiz filtre kahve, birçok farklı yöntemle yapılabilir. Kahve makineleri çıkana kadar filtre kahve de espresso da elektriksiz demleme teknikleri ile hazırlanmaktaydı. Makinesiz filtre kahve hazırlama tekniklerine geçmeden önce aşağıdaki püf noktalarına dikkat ederek işe başlamalısın:

Kahveni hazırlarken her zaman ekipmanların sıcak olmasına dikkat etmen gerekmektedir. French press ile filtre kahve hazırlanacaksa, French press’i ve fincanı mutlaka sıcak suyla çalkalamalısın. Kullanacağınız ekipmanların sıcak olması gerektiğini unutmayın.

Kahveni hazırlarken kaynar su kullanmamaya özen göstermelisin. Kahve suyu kaynadıktan sonra birkaç dakika beklemek, kahvenin yanmaması için önemli. Kaynar su kullanmak kahvenin acılaşmasına neden olabilir.

Standart bir kahve miktarı, bir fincan için 7 gramdır. Bu ölçüyle 125 ml, orta sertlikte bir kahve hazırlayabilirsin. Eğer daha sert bir kahve istiyorsan, fincan başına 10 gram kahve yeterli olacaktır.

Kahveyi paketinden alırken metal kaşık kullanmamaksa kahve aromaları için dikkat etmen gereken en önemli nokta.

 Filtre kahveyi makinesiz hazırlamak için en kolay yöntem ise french presstir.  Fincan başına 7 gram kahve olacak şekilde French press’in içine taze öğütülmüş kahveleri eklemen yeterli olacaktır. Hazırladığın sıcak suyun yarısını içine ekledikten sonra 15 saniye kadar bekleyip karıştırın. Ardından geri kalan suyu da ilave edin. 4 dakika demlenme süresinin ardından filtre kahven hazır!

3. nesil kahve kültüründe kahveler; V60, Chemex, Slow Drip ya da Aeropress gibi birçok yeni demleme yöntemiyle hazırlanmaktadır. Her geçen gün daha çok kullanılan bu teknikler, mükemmele yakın bir aromanın fincana ulaşmasını sağlamaktadır.

Türk kahvesi fincanında filtre kahve hazırlayabilirsin. Bu yöntem, kahvenin geleneksel tadını ve aromasını bozabilir. Ancak hiçbir ekipmanın yoksa fincanda kahveyi kısık ateşte demleyebilir, fincana koymadan süzebilirsin.