Lawaga

Kaliteli Kahve Nasıl Ayırt Edilir?

İyi kahveyi anlamak deneyim gerektirir. Damak tadını açman, farklı kahve çekirdekleri denemen oldukça önemli. Tıpkı şarapta olduğu gibi kahvenin bir yudumundan rakımını, yetiştiği coğrafyanın özelliklerini, kahve tarlasının etrafındaki meyve tarlarını dahi tahmin etmen mümkün. Yalnızca bir kahve çekirdeği 500’den fazla aroması vardır. Bu aromaların fincana aktarılması için kahvenin taze öğütülmüş olması, doğru demleme yöntemi kullanılması, kalite kahve çekirdekleri ve elbette güzel bir fincan iyi bir kahve molası için yeter de artar. Eşsiz kahve lezzeti temelde 2 kahve çekirdeğinden oluşur. Bunlar Robusta ve Arabicadır.

Kahve çekirdekleri ağaçta yetişir. Aslında meyveye benzeyen kırmızı yemişlerdir. Kahve çekirdekleri yaygın olarak Latin Amerika, Afrika, Asya ekseninde, ekvator çizgisine yakın bölgelerde yetişmektedir. Özellikle en nadir ve kıymetli kahve çekirdekleri Uganda’da yetişir. Arabica kahve çekirdeklerinin yetişme özellikleri olarak Oğlak ve Yengeç Dönenceleri arasında olur. Robusta ise yaygın olarak Batı Afrika’da yetişen bir türdür. Her iki türe ait kahvenin tadı, içeriği ve yetiştikleri yükseltiye göre oldukça farklı notalara sahiptir. Farklı rakımlarda yetişen kahveler, iklim ve toprak koşullarına bağlı olarak farklı tadım notlarına sahiptir. Lawaga Coffee kahve çekirdekleri iyi Arabica çekirdekleridir.

Kaliteli Arabica Kahve Çekirdeklerinin Özellikleri

Arabica temel bir kahve çekirdeğidir. Ancak birçok farklı alt türü vardır. Arabica coğrafya değil, kahvenin yetişme şeklini ve niteliğini ifade eder. Arabica kahve çekirdeklerinin özellikleri ise:

  • Nitelikli Arabica çekirdekleri yumuşak içimli olur. Damakta aromatik notalar bulundurur.
  • Arabica çekirdeklerinin formu yuvarlak olur.
  • Arabica çekirdekleri, Robusta çekirdekleri ile kıyaslandığında daha az kafein içerir. Ancak kafein oranı, kaliteyi belirtmez. Yüksek kafein kahvenin kaliteli olduğuna dair bir işaret değildir. Kalite aroma ve tat ile ortaya çıkar.  
  • Arabica çekirdekleri oldukça hassas bir yapıdadır. Çekirdekler, yetiştiği coğrafyanın aromasını içerir. Aynı zamanda üretimi ve bakımları diğer çekirdeklere göre daha zordur, hassas bir şekilde toplanması ve hasat edilmesi tadını, kalitesini belirleyen en önemli konudur.
  • Arabica çekirdekleri ekvatora yakın bölgelerde yetişme gösterir. Bu özelliği sayesinde iklim koşulları her bölgede benzer özelliklere sahip olur.

İyi Arabica kahve çekirdeklerini deneyimlemek istersen, Lawaga Coffee’yi internet site satışımıza özel kampanyalarla satın alabilirsin.