Lawaga

Kahvenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kahvenin sağlık üzerindeki olumlu etkileri çok uzun yıllardır bilinmektedir. İçindeki yararlı bileşenler sayesinde hem ruhsal hem de bilişsek fonksiyonlar için oldukça faydalıdır. Enerjiyi arttıran, zihin açan kahve; cilt güzelliğine de fayda sağlamaktadır. Her kahvenin besin değeri farklıdır. Filtre kahvenin besin değerleri:

1 bardak şekersiz filtre kahve 2 (kcal) kalori içermektedir.

1 bardak şekersiz filtre kahve 0.24 gram protein ve 0.08 gram yağ içerir.

1 bardak şekersiz filtre kahve karbonhidrat ve lif içermez.

1 bardak şekersiz filtre kahve 4.22 mg sodyum içerir.

1 bardak şekersiz filtre B2, B3 ve B5 vitaminlerini içerirken, A ve C vitamini içermez.

Enerji Düzeyini Arttırma ve Zekayı Destekleme

Kahve içerisinde doğal olarak kafein bulunmaktadır. Kafein, uyku haline yol açan adenozin adlı nörotransmitteri inhibe eder.  Bu özelliği sayesinde uyanıklığı arttırarak uyku halini engeller. Doğal olarak enerji düzeyini yükseltir. Bu özelliği ile gün içerisinde yorgunluğu azaltır. Bununla beraber zihni açarak iş verimliliğini ve konsantrasyonun artmasını da sağlar. Beyindeki bu etkisi ile ruh halini düzenler. Hafızayı güçlendirir ve genel anlamda bilişsel fonksiyonları iyileştirir.

Yağ Yakımını Hızlandırma

Kahve kilo kontrolü için de oldukça faydalıdır. Metabolizmayı hızlandırma özelliği ile özellikle spordan önce içilmesi tavsiye edilir. Vücutta bulunan yağların daha kolay parçalanmasına destek olurken, serbest yağ asitlerinin enerji tüketiminde kullanılmasına olanak sağlar. Ancak kahve sade olarak tüketildiğinde bu avantajları sağlamaktadır. Sütlü, şekerli ya da şuruplu olarak tüketildiğinde kalorisi artacaktır.

Fiziksel Performansı Arttırıcı Özellik

Kahvede bulunan kafein, epinefrin (adrenalin) hormonunun üretiminde önemli bir artış sağlar. Bu hormon, korku ve heyecan durumlarında artan doğal bir hormondur. Özellikle insan vücudunu yüksek ve yoğun fiziksel efora hazırlar. Kahve tüketimi bu hormon salgılanmasını arttırır. Bu sayede vücudun spora ve egzersizlere daha sağlıklı hazırlanmasını sağlar.

Önemli Mikronutriyentler İçerir

Kahve, besin değeri yüksek olan ve değerli mikro besin ögeleri içermektedir. Bir fincan kahve; riboflavin (B12 vitamini) içeriği sayesinde ile günlük ihtiyacın %11'ini karşılar. Aynı zamanda pantotenik asit (B5 vitamini) ile günlük ihtiyacın %6'sını, mangan ve potasyum mineralleri ile günlük ihtiyacın %3'ünü, manganez minerali ve niasin (B3 vitamini) ile günlük gereksinimin %2'sini tek başına karşılamaktadır.