Lawaga

Kahve Nerelerde Yetişiyor?

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek çeşidi kahve; dünyanın farklı coğrafyalarında yetişir. Teknik olarak kahve ağacının meyvesi olan kahve çekirdekleri ekvator bölgesinde, yüksek rakımda ya da volkanik coğrafyalarda dahi yetişebilir. 16. Yüzyıla kadar yalnızca Etiyopya’da yetişen kahve ağaçları, ticari yollar sayesinde birçok farklı bölgeye yayılmıştır. En çok Güney Amerika’da yetiştirilmektedir.

Guatemala

Guatemala, kahve çekirdeklerinin en yoğun yetiştiği bölgeler arasındadır. Bu bölgede hava sıcaklığı yıl boyunca 10 derecenin altına düşmez. En sıcak hava ise 27 derecedir. Kahve yetiştirmek için ideal konumdadır.

Meksika

Meksika yalnızca acı soslar ya da sokak yemeklerinde değil, kahve çekirdeklerinde de oldukça popüler bir pazar. Arabica kahve çekirdeklerinin yetiştiği bu coğrafyada yalnızca belirli bölgelerde kahve yetişmektedir.

Uganda

Uganda, denize kıyısı olmayan bir Afrika ülkesidir. Yüksek rakımda kahve çekirdekleri yetiştiği için en kaliteli Arabica çekirdeklerin başkentidir.

Hindistan

Hindistan, baharatların yanında kahve ağaçlarına da ev sahipliği yapan bir coğrafyadır. Dünya genelinde en çok kahve üretimi yapan yedinci ülkedir.

Honduras

Orta Amerika ülkesi olan Honduras, yaklaşık 9 milyonluk nüfusu ile 348.000 metrik tonluk kahve üretimine sahiptir.

Etiyopya

Kahvenin anavatanı olarak bilinen Etiyopya, 384.000 metrik tonluk üretimi ile dünya kahve pazarında önemli bir yere sahiptir.

Endonezya

Ekvator bölgesinde bulunan Endonezya, genellikle Robusta kahve çekirdekleri ihraç ediyor.

Kolombiya

Güney Amerika’da yer alan Kolombiya, Arabica kahve çekirdeklerinin yetiştiği coğrafyaların başında gelir.

Vietnam

Güneydoğu Asya’da yer alan ülke, genellikle blend kahve üretimi yapmaktadır. 1.650.000 metrik tonluk üretim yapmayı başaran Vietnam, tüm dünyada en çok üretim yapan ikinci ülke olarak sırada yerini almıştır.

Brezilya

Brezilya yaklaşık 150 yıldır dünyanın en çok kahve üreten ülkesidir. Sıcaklığı ve iklimi sayesinde kahve ağaçlarının en çok bulunduğu alandır.