Lawaga

Kahve Bozulur Mu?

Her içecek ve yiyeceğin belirli bir raf ömrü bulunur. Kahve de bunlara dahildi. Kahve kavrulduktan sonra havayla temas ettiğinde 15 dakika içerisinde aromalarını kaybetmeye başlar. Bu yüzden kavrulmuş ve öğütülmüş çekirdeklerin doğru ambalajlarda muhafaza edilmesi, özel paketlerde saklanması gerekmektedir. Kahve çekirdekleri özellikle öğütüldükten sonra daha hızlı bozulur. Ancak bu çekirdekler öğütüldükten sonra aromalarını çok daha yoğun verir. Öğütülmüş çekirdeklerin tazeliklerini daha uzun süre koruması için doğru yöntemlerle muhafaza etmek gerekmektedir.  Kahve çekirdekleri öğütülmüş olsa da olmasa da çekirdeği oluşturan amino asit, lipit ve diğer bileşenler zaman geçtikten kimyasal değişikliklere uğramaktadır. Özellikle nem, ışık, güneş ya da oksijen gibi etkenler çekirdeklerin daha hızlı bozulmasına yol açar. Bayatlamış kahvenin kokusu ve tadı her zamandakinden daha farklıdır. Tadı daha ekşi olur ve üzerinde beyaz lekeler oluşmaya başlar.

Kahveyi satın aldıktan sonra yaklaşık olarak 2 hafta içerisinde tüketmeniz önerilir. Paketi açılmış olan ürünler, hava geçirmeyen, serin ve ağzı kapalı alanlarda muhafaza edilmelidir. Paketi açılan kahveler, en doğru saklama koşullarında bile havaya maruz kalacağı için ideal tüketim süresi 2 haftadır.  Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler:

Termosa koyulan kahveler genelde çekilmiş ve hazırlanmış kahvelerdir. Bu sebepten dolayı mümkünde birkaç saat içerisinde tüketilmesi önerilir. Ancak kaliteli bir termosta ortalama olarak 1 gün boyunca tazeliklerini koruyabilir.

Kahve soğuk ortamda tutulduğu zaman daha uzun süre tazeliklerini korur. Ancak filtre, espresso ya da diğer kahve çeşitlerini hazırladıktan sonra buzdolabına ya da soğuk bir alana koymak tadının bozulmasına ve aromalarının kaybolmasına yol açacaktır.

Filtre kahveler özellikle makine içindeyse birkaç saat içinde tüketilmelidir. Isınan filtre kahve, tüketilmediği her saat aromasını yoğun ve hızlı şekilde kaybetmeye başlar.

Kahvenin lezzeti ve aroması tazeyken ortaya çıkar. Bu yüzden kahveleri doğru şekilde muhafaza etmek, her zaman taze olarak içmek ve kaliteli kahve çekirdeklerini tercih etmek gerekmektedir.

 

Formun Altı