Lawaga

Kaç Tane Kahve Çeşidi Vardır?

Damakları şenlendiren onlarca çeşit… Evet doğru şeyi düşünüyorsunuz, kahveden bahsediyoruz! Kokusuyla mest eden, bir yudumuyla bambaşka diyarlara götüren çeşit çeşit kahveler… Her haliyle hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan kahve, yepyeni türlerini denemek isteyen kahve tiryakilerinin aklında Kaç Tane Kahve Çeşidi Vardır? sorusunu gündeme getiriyor.

Eğer siz de kahvenin henüz tanışmadığınız eşsiz lezzetlerinin hangileri olduğunu öğrenmek istiyorsanız, bu rehberimiz tam da sizin için!

Bir Yudumla Bağımlısı Olacağınız Kahve Çeşitleri

İçtiğiniz ilk yudumda bağımlısı olacağınız kaç tane kahve çeşidi vardır? merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz demektir. Dünyanın neresine giderseniz gidin adeta ortak bir dil olan kahve, birbirinden farklı aroma ve lezzetlerle dolu çok geniş bir kültüre sahip. Yüzlerce farklı türü olsa da en çok sevilen ve üretilen kahve çekirdeği çeşitleri Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa olarak biliniyor. Bunun yanı sıra Robusta ve Arabica’nın, diğerlerine kıyasla daha geniş bir tüketim ve üretim oranı bulunuyor.  

Şimdi bu özel kahve çekirdeklerini biraz daha yakından inceleyelim;

Arabica

Arabica, kahve çekirdeği türleri arasında dünyada en yüksek miktarda üretilen çekirdek çeşididir. İçtiğimiz kahvelerin neredeyse yüzde 60’ı, Arabica çekirdeklerinden üretilir. Yüksek kaliteli kahve dendiğinde de akla ilk gelen yine Arabica kahvelerdir. Arabica kahveleri az miktarda alarak; taze, sade ve sıcak olarak tüketmelisiniz.

Robusta

Arabica’ya nazaran daha acı bir tadı olan Robusta kahve çekirdeği, günümüzde üretilen kahve çeşitlerinin nerdeyse yüzde 30’unu oluşturur. Daha alçak bölgelerde daha kısa sürede üretilebilen Robusta, çoğunlukla Brezilya ve Vietnam’da yetiştiriliyor.

Robusta, Arabica’dan farklı olarak her koşula dayanıklı bir çekirdek türü. Genellikle hazır kahvelerde kullanılıyor ve espresso robusta kahveler çok seviliyor. Eğer sütlü, şekerli veya soğuk kahvelerden hoşlanıyorsanız, Robusta çekirdekleriyle hazırlanmış kahveler sizin için ideal bir tercih olabilir.

Liberica

Liberica, 1890’lı yıllarda dünyada Arabica stokunun %90’ı oranında tükendiği bir dönemde kullanılmış. Filipinler kökenine sahip olan bu kahve çekirdeği çeşidi, diğerlerine kıyasla daha iri tanelidir. Aroma ve lezzet olarak ise daha yavan olduğu söylenebilir.

Excelsa

Liberica’nın bir alt türü olduğu halde büyük farklılıkları olan Excelsa, bu yüzden ayrı bir çekirdek çeşidi olarak kabul ediliyor. Kahve dolaşımının yüzde 7’sini oluşturan Excelsa kahve çekirdeği, genellikle Güneydoğu Asya’da yetiştiriliyor. Çok güçlü bir aromaya sahip olduğundan, yalnızca harman kahvelerin aromasını güçlendirmek için çok az miktarda kullanılıyor.

Yapılışlarına Göre Birbirinden Enfes Kahve Çeşitleri

Keyifle içtiğimiz bütün kahve çeşitleri, aynı çekirdekler kullanılarak hazırlanmış olsa bile yapılış şekillerine göre farklı farklı isimlendiriliyor. İşte bir kere denedikten sonra lezzet hafızanıza kazınacak, içmeye doyamayacağınız kahve çeşitleri…

 

Vazgeçilmez Bir Gelenek Türk Kahvesi

Türkler için adeta vazgeçilmez bir gelenek haline gelen Türk kahvesi, kahve çekirdeğinin çok ince çekilerek kavrulmasıyla oluşturulan, özel bir kuru kahve çeşididir. Genellikle kendine özel fincanı, lokum ve su ile servis edilen ve eşsiz bir aromaya sahip olan Türk Kahvesi, şekerli, şekersiz ya da bol köpüklü olarak tüketilebiliyor.

Sıcak Günlerin Serinleticisi Filtre Kahve

Filtre kahve türleri, öğütülmüş kahve çekirdeklerinin, metal ya da kağıt filtre yardımıyla sıcak sudan geçirilmesiyle demlenir. Dünya çapında en çok tüketilen kahve türlerinden biri olan filtre kahvelerin yapımı kolay, içimi ise genellikle serttir. Hazırlandığı kahve çekirdeğinin türüne göre aroması da değişiklik gösterebilir.

Hızlı ve Lezzetli Espresso

İtalyanca’da hızlı anlamına gelenEspresso”, adının hakkını veriyor desek doğru olur. Hem hazırlanması hem de içimi son derece kolay olan Espresso kahve, yüzeyinde az köpüğü olan, yoğun aromalı bir kahve çeşidi. Espresso makinelerinde ince çekilmiş çekirdeklerden hazırlanan bu kahve, belirli oranda basınç ve yüksek ısıda 25-30 ml su ile hazırlanıyor.

İki shot olarak hazırlanan espressoya Doppio yani “Double Espresso” adı veriliyor. Standart kullanılan su miktarı azaltılarak hazırlanan daha sert kahve türüne, Ristretto deniyor. Espressoya iki kat su eklendiğinde ise “Lungo” adı verilen kahve türü hazırlanmış oluyor. İtalyanlara özgü bu özel kahve, diğer pek çok kahve türünün de ana malzemesini oluşturuyor.

Ne Sert Ne Yumuşak Sevenler için Americano

Americano filtre kahve, bir ya da iki shot espresso üzerine kaynar su eklenerek hazırlanıyor. Espresso ve filtre kahve arasında eşsiz bir lezzet sunan Americano, Espressodan daha yumuşak fakat filtre kahveden daha sert bir aromaya sahip.

Filtre kahveye alışmış olan Amerikan askerleri, II. Dünya Savaşı esnasında İtalya’da espresso ile tanışmışlar. Tadı sert ve yoğun, miktarı ise az gelen bu kahveyi, üzerine kaynar su ilave ederek tüketmişler. Americano ismi de buradan geliyor.

Sütün En Nefis Hali Cafe Latte

İtalyanca’da süt anlamına gelen latte kahve, fincanın büyüklüğüne göre 1 veya 2 shot espresso üzerine ısıtılmış süt eklenerek hazırlanıyor. İsteğe bağlı olarak üzerine biraz süt köpüğü ekleniyor. İçimi yumuşak olduğundan, özellikle kahveye henüz alışmamış olanlar tarafından tercih ediliyor.

Alacalı Bir Lezzet Macchiato

Daha çok cafe latte machiato olarak söylenen Macchiato kahve, İtalyanca’da “alacalı, benekli” anlamına geliyor. Bir ya da iki shot espresso üzerine bir çay kaşığı yoğunlaştırılmış süt köpüğü eklenerek hazırlanan bu kahve çeşidi, Espressodan daha yoğun bir aromaya sahip ve genellikle üzerine kakao ilave edilerek servis yapılıyor.

Acı Tat Sevmeyenlerin Tercihi Mocha

Adını Yemen’de bulunan Mocha şehrinden alan Mocha kahve, 2 shot espresso, 2 shot çikolata şurubu ve süt köpüğü kullanılarak hazırlanıyor. Özellikle acı tattan hoşlanmayanlar için oldukça lezzetli bir kahve çeşidi olduğunu söylemek mümkün.

İtalyan Kahvaltısı Tadında Cappuccino

En çok tüketilen kahve çeşitleri arasında yer alan ve İtalya’da kahvaltılarda tüketilen Cappuccino kahve, espresso shot üzerine sıcak süt ve süt köpüğü eklenerek hazırlanıyor. İçerisindeki malzemelerin hacimleri birbirine eşit ve süt köpüğü, Cafe Latte’ye göre daha kıvamlı. Kahvenin sıcaklığını korumak için porselen bardakta servis ediliyor.

Süt Oranında Denge Flat White

Avustralya’dan başlayıp dünyaya yayılan bir kahve hazırlama şekli olan Flat White, üzerinde hiç köpük oluşmayan bir kahve türü. Eğer kahveyi sütlü şekilde seviyor ve süt oranının fazla olmasını istemiyorsanız, Flat White’ı mutlaka denemelisiniz.

Ne Sütlü Ne Sütsüz Cortado

İçerisine süt eklenmeyen fakat üzerine süt köpüğü ilave edilen Espresso, Cortado olarak adlandırılıyor. Böylelikle kahvenin acılığı ve asiditesi de azaltılıyor. En çok Portekiz’de tüketilen Cortado’ya, Espresso shotın yarısı oranında süt ilave ediliyor.

Tatlı ve Buzlu Frappe Kahve

Frappe kahve, yumuşak içimli kahve çeşitleri arasında özel bir yere sahip. Yunanistan’ın adeta dünyaya bir armağanı olan Frappe, granül halindeki kahveye su eklenmesi ve köpürtülmesiyle hazırlanıyor. Büyük ve uzun bardaklarda buzla servis edilen bu kahvenin, çeşitli meyve şurupları eklenerek tatlandırılan çeşitleri de bulunuyor.

Pratik Bir Aroma Instant Kahve

Instant kahve ya da bilinen adıyla hazır kahveler, suda eriyen granüller haline getirilerek önceden hazırlanan kahvelere verilen bir isim. Hazır kahve çeşitleri, Robusta kahve çekirdekleri kullanılarak yapılıyor. Bu kahve çekirdeklerinin sıcak suda demlendikten sonra suyunun kurutulması ve hazır kahve tozunun elde edilmesiyle hazırlanıyor. Hazır kahveleri demlemesi de bir hayli kolay. Kahveyi en sevdiğiniz fincana koyup, üzerine sıcak su ekleyerek tüketmek için hazır hale getirebilirsiniz.