Lawaga

Evde Kahve Nasıl Kavrulur?

Kahve çekirdekleri işlendikten sonra ham yeşil çekirdek halindeyken kavrulur. Çekirdeklerin fincandaki aroması, kahvenin tadı ve kokusu kavurma süreçleri ile ortaya çıkar. Bundan dolayı iyi bir kahve için belki de en önemli aşama kavurmadır. Kahve çekirdeklerini evde kavurmak için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar sıca hava ile kavurma ve tambur ile kavurmaktır. Kavurma aşamasında en önemli ipucu, 180 ve 250 °C arasında kavrulma işleminin yapılmasıdır.

Tamburla kavurma yönteminde; kahve çekirdeğinin metal ile temas etmesi sağlanır. Ancak tamburla kavurma işleminde çekirdekler periyodik olarak çevrilmez. Bundan dolayı da kahve çekirdeğinin tüm yüzeyleri aynı oranda kavrulmaz. Tamburlu kavurma tekniği aynı zamanda sıcak havalı kavurma yönteminden daha uzun sürmektedir.

Sıcak hava yöntemiyle kavrulan kahve çekirdeklerinin tüm yüzeyleri eşit seviyede kavrulmaktadır. Hazne içinde yer alan merkezden sıcak hava ile kahve çekirdekleri kavrulur. Bu sayede tüm çekirdekler homojen biçimde kavrulmaktadır.

Az kavrulmuş kahve çekirdekleri: Bu kavurma çeşidinde 180–205°C dereceleri arasında kahvenin ilk çatlama sesi duyulduğunda kavurma süreci tamamlanır. Çekirdeğin toplandığı ağaç özellikle meyvemsi notalara sahipse bu kavurma işlemiyle çok zengin aromalarda, asidite oranı yüksek, gövde elde edilecektir.

Orta kavrulmuş kahve çekirdekleri: 210 – 220°C dereceleri arasında kendi içinde de farklı derecelerde sınıflandırılan kavurma oranlarını ifade eder. Orta kavrulmuş kahve çekirdeklerinde; kahvenin asidite oranı daha orta seviyelerdedir. Aromasını alacağı ağacın bölgesi çok güçlü Arabica ağaçları değilse kavrulma sıcaklığı aroma özellikleri fakirleşecektir.

Koyu kavrulmuş kahve çekirdekleri: 240 – 250°C dereceleri arasında kendi içinde sınıflandırılan kavurma oranlarını ifade etmektedir. Aroma hissiyatı ağaç türüne göre yoğun ya da daha düşük olabilir. Asiditik özellik bu kavurma yönteminde daha da azalacaktır. Bundan dolayı da soğuk kahveler için koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin tercih edilmesi en idealidir.