Lawaga

Espresso Nasıl İçilir?

Espresso, bir kahve çeşidi olarak düşünülse de aslında bir demleme yöntemidir. Bu demleme yönteminde kahve, espresso makinelerinde 20-30 saniye gibi kısa bir sürede sıcak ve basınçlı su ile hazırlanır. İtalya’nın en geleneksel kahve demleme yöntemidir. İyi bir espresso hazırlamak için uluslararası ölçüler; 6-8 gram taze çekilmiş espresso çekirdeklerinin içinden 9 bar basınç ile 90-94 santigrat su, 20-30 saniye basınçla ile kahveden geçer. Espresso diğer kahvelere kıyasla porsiyon olarak daha küçüktür. Yaklaşık olarak 30 ml olarak hazırlanan espresso, kendine özel espresso bardaklarında hazırlanır. Espressoda, kahve çekirdeklerinin kalitesine göre krema yoğunluğu belirlenir. İyi bir espressonun üzerinde açık kahve rengi, yoğun ve kalıcı ve kadifemsi bir krema tabakası oluşur.

Espresso Tarihçesi

19. yüzyılda kahve Avrupa’da en popüler içecek haline geldi. Ancak, kahve demlemenin uzun süren karmaşık ve uzun süreçleri, mucitleri hazırlama hızını arttırmaya itti. Bu sayede satışlar ve artan talebi karşılama hızı da artacaktı. Öte yandan kahvenin kalitesini arttırmak için buhar teknolojisini uygulaması da kullanılmalıydı. Bu yüzden espresso makinesinin ilk mucitlerden Luigi Bezzera ve Desidero Pavoni, tek bir fincan kahveyi birkaç saniyede hazırlayan dikey kazanlı bir makine icat etti. Bu makinenin adını da 1906 Milan fuarında “Café Espresso” olarak piyasaya sundu. O günden, günümüze kadar espresso kahve makineleri geliştirilmeye devam ediliyor.

Espresso Nasıl İçilir?

Espresso birçok farklı yöntemle hazırlanabilir. Ancak en geleneksel yöntemi espresso kahve makineleri olarak karşımıza çıkar. Espresso yoğun, kıvamlı ve etkili bir kahve deneyimi sunar. Ancak kesinlikle acı değildir. Yanlış demleme teknikleri ve yanlış oranlarla hazırlanmış espressolar birçok kişinin espressoyu acı olarak algılamasına sebep olmuştur. Espresso genel olarak şekersiz ve sade şekilde içilir. Ancak şeker isterseniz, kahve şekeri olarak adlandırılan özel şekerlerden kullanarak tatlandırabilirsiniz. Espresso küçük fincanlarda ya da shot bardaklarında içebileceğiniz bir kahvedir. Espresso, Türk kahvesi gibi yudum yudum tüketilmez. Soğutmadan hızlı şekilde ya da tek seferde içilmesi gerekir. Espresso şeffaf bardakta içilir. Bunun sebebi ise kremasını ve kahvenin yoğunluğunu görebilmektir.

Kaliteli kahve çekirdekleriyle, iyi bir espresso hazırlamak istiyorsan Lawaga Coffee Velvety tam sana göre. Yoğun ve kadifemsi köpüğü ile espresso hazzını yaşamak için sitemiz üzerinden satın alabilirsin.