Lawaga

En Yüksek Kafein Hangi Kahvede Var?

Kahve, kökboyasıgiller ailesinden Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Kahve; yoğun şehir hayatı ve koşuşturma arasında doğal olarak enerji veren, keyifli bir moladır. Kafein, kahve çekirdeğinin içinde doğal olarak bulunur. Kafeinin kaliteli, olması tek bir fincanda yeterli enerjiyi bulmana da olanak sağlar. Ancak fabrikasyon kahveler genellikle butik ve organik kahvelere kıyasla çok daha az kafein içerir. Bundan dolayı da kahveden almak istediğin verimi alman mümkün değildir.  Kafein, fiziksel ve zihinsel aktiviteyi uyaran bir alkaloid maddedir. Bu uyarıcı birçok alanda vücut için oldukça faydalıdır. Özellikle baş ağrısı, yorgunluk ya da eklem ağrılarına karşı oldukça faydalıdır.

Birçok farklı meyvede ya da sebzede de doğal olarak kafein bulunur. Ancak en yoğun olarak kahve çekirdeklerinde bulunur. Kahve çekirdeklerinin aromasına ve kahvenin hazırlanma tekniğine göre kafein oranları da değişmektedir. Kahvelerin kafein miktarları; kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölge, kavrulma oranları ve kahve çekirdeğinin kalitesine göre değişmektedir. Her kahve çeşidinin kafein oranları kendi içinde değişir. Ancak genel olarak:

1 Fincan Türk Kahvesi: 65 mg kafein,

1 Kupa Filtre Kahve: 120 – 270 mg,

1 Fincan Espresso Kahve: 130 – 200 mg,

1 Fincan Americano Kahve: 100 mg,

Kahve çeşitleri arasında en yüksek kafein oranları espressoya aittir. Bu yüzden espresso kahveler özel fincanlarında, daha küçük porsiyonlarda tercih edilir.  Kafein birçok bitkide değişik miktarlarda bulunan bir maddedir. Fasulye familyasında,  çeşitli bitki yapraklarında ve 60 çeşit bitkide bulunur. Analeptik bir moleküldür. Ancak çok fazla tüketilmesi uykusuzluk, anksiyete ve çarpıntıya yol açabilir. Uzmanlar tarafından önerilen günlük miktarın aşılmaması önerilir.