Lawaga

Barista Olmak İçin Yapmanız Gerekenler

Barista yani diğer adıyla kahve barmeni günümüzün en önemli mesleklerinden biri. Özellikle gelecekte umut vaad eden ve kazanç açısından da tatmin edici olan baristalık, oldukça kapsamlı bir eğitim almayı, kahve tutkusunu ve bol bol okumayı içeriyor. Barista olmak yalnızca kahve makinelerinden reçetesine uygun kahveleri hazırlamak değildir. Kahve oranlarını değiştirip özgün mix kahveler hazırlamak, latte art yapmak, iyi kahve çekirdeklerini bulmak gibi çok zengin ve geniş kapsamlı bir iş alanına sahiptir.

Baristalar Ne İş Yapar?

Baristalık en temel şekilde; doğru kahve çekirdeklerini kullanarak lezzetli bir kahve hazırlamakla yükümlüdür. Bu kahvelerin sunumu da baristaya aittir. Aynı zamanda barıştalar genel kültürü yüksek, kahve anlamında oldukça bilgili ve el pratiği gelişmiş kişiler olmalıdır. Barista olmak için baristalık alanında iyi bir eğitim almak ve teorik bilgilere tamamen hakim olmak gerekir. Bu bilgileri pratiğe de dökebilmek için yeterli deneyim de oluşturmanız gerekir. Farklı coğrafyaların kahve çekirdeklerine, lezzet farklılıklarına, oranlarına hakim olmak gerekir. Uluslararası tüm kahve kurallarına hakim olduktan sonra artık kendi reçeteleri için tüm kuralları yıkmaya hazır olacaktır. Bunun dışında baristalar:

  • Dünya çapında kahveyle ilgili gelişmeleri takip etmek etmelidir. Kahve çekirdeklerinin nerede yetiştiğini, nasıl kavrulduğunu, yerel kahve çekirdeklerinin tamamını bilmelidir. Öte yandan yükselen trendlere ayak uydurmak hatta alışılmışın dışına çıkıp yeni tarifler hazırlayabilmesi gerekir.
  • Bir baristanın diğer çalışanların işine de hakim olarak uyumlu bir iş birliği içerisinde de olması gerekir. Hazırladığı kahvenin doğru zamanda, sunumu bozulmadan müşteriye teslim edilmesi gerekir.
  • İlgili konularda ustalaşmak için sürekli kendini geliştirmeli, yeni kahve tatlarına ve deneyimlerine açık olmalıdır. Bu sayede yarışmalara katılabilir, barista eğitmeni olabilir ve güzel bir geleceğe sahip olabilir.

Barista olmak için gerekli eğitimleri almanız gerekir. Barista eğitimleri için kurslara katılabilirsiniz. Daha sonra yerel ya da zincir kahvecilerde çalışarak deneyim kazanabilirsiniz. Lawaga Coffee olarak barista olmak isteyen ve iyi kahve kültürüne katkı sağlamak isteyen kahve tutkunları için barista eğitimlerimizi ve workshoplarımızı takip edebilirsiniz.