Lawaga

AeroPress Demleme Yöntemi

Aeropress ile demleme, aerodinamik oyuncak tasarımcısı Alan Adler tarafından 2005 yılında icat edilen 3. Nesil bir demleme yöntemidir.

Ekipman

Öğütülmüş kahve

Su

Aeropress ölçü kaşığı

Aeropress

Filtre Kağıdı

Cezve veya bardak

Kattle

Hazırlık

Aeropress için 1:15 kahve-su oranı kullanabilirsiniz. Bu her bir gram kahveye on beş gram su gerektiğini anlatır. Bu oranı isteğinize göre değiştiriniz. Bir kişilik aeropress demlemek için on beş gram kahve ve iki yüz yirmi beş gram su kullanmalısınız.

Kullandığınız suyun sıcaklığı 85-90 derece aralığında olmalıdır. Isı ayarlı bir su ısıtıcıya sahip değilseniz ideal sıcaklığa ulaşmak için suyu 4-5 dakika dinlendirebilirsiniz.

İşlem

Filtre kağıdını yuvarlak filtre başlığına tam oturacak şekilde koyun. Daha sonra altına kahve bardağınızı veya bir cezve koyun. Üzerine ısıttığınız suyu dökerek filtre kağıdından kaynaklı tattan kurtulun ve kahve bardağınızın ısınmasını sağlayın.

İnce öğütülen on beş gr kahveyi kahve yatağına dökün. (Bu ölçü Aeropress’in ölçü kaşığı ile yaklaşık iki ölçek gelmektedir) Kahve tanelerinin düz hale gelmesi için aleti hafifçe sallayın. Düz hale geldiğinden emin olun.

Üzerine 45 ml su dökün. Suyu döktükten sonra 25-30 saniye kadar bekleyin. 

Bu aşama da kalan suyu yavaş olacak şekilde ve dairesel yönde dökün. Durada Aeropress’in kendi içindeki 3. Seviyeyi geçmemeye özen gösterin. Fazla bekletmeyin. Karıştırma çubuğunu kullanarak sağa, sola ve yukarı, aşağı hareketlerle sekiz saniye kadar karıştırın.

İtici parçayı Aeropress üzerine yerleştirin. Daha sonra yavaş bir biçimde bastırın. Ellerinizle dengeli olarak bastırmaya özen gösterin.

Son olarak ise demlenen kahvenizi ısıttığınız bardağınızla servis edin.