Lawaga

Chemex Demleme Yöntemi

Chemex, 2000’li yılların başından itibaren popülaritesi artmaya başlamış 3. Nesil bir kahve demleme yöntemidir.

Ekipman

Öğütülmüş Filtre Kahve

Su

Filtre Kağıdı

Chemex

Elektronik Tartı

Hazırlık

Chemex gövde ve tat olarak damlama tipi kahvelere benzerlik gösterir.

Chemex ile kahve demlerken önerilen miktar yüz kırk gramlık bir bardağa bir çay kaşığı öğütülmüş kahvedir. Kahvenin öğütülme kalınlığı normal olmalıdır.

Kahvenizin aromasını daha da zenginleştirmek isterseniz  daha ince öğütmelisiniz.

Kahvenizi demlerken doğru oranı tutturmak çok önemlidir. 1:17 oranı yani her bir birim kahveye on yedi gram su gelecek şekilde ayarlamalısınız.

Bunu ayarlamak göz kararı zor olacağı için elektronik tartı kullanabilirsiniz. Otuz gram öğütülmüş kahve için beş yüz on gram su kullanmalısınız. Bu oran dengeyi sağlamak içindir. Damak tadınıza, zevkinize göre bu oranları azaltabilirsiniz veya artırabilirsiniz.

İşlem

İlk adım olarak beş yüz on gram su ısıtın. Cam kabı ısıtmak ve filtreyi ıslatmak isterseniz daha fazla su ısıtarak işleme başlayın.

Filtre kağıdınızı Chemex içine yerleştirin. Üç bölümlü tarafı ağız kısmına gelsin. Filtre kağıdını yerleştirdikten sonra sıcak su ile ıslatın. Aynı zamanda kahvenizi koyacağınız sürahiyi de ısıtın ve içindeki suyu dökün.

Kahvenizin taze öğütülmüş olmasına dikkat edin. Kahveyi filtre kağıdının orta kısmına gelecek şekilde dökün ve sallayın. Bu kahvenin dengeli yayılmasını sağlar.

Su kaynadıktan sonra kahvenizin üzerine dökmeden yirmi ile otuz saniye boyunca dinlendirin. Kaynar suyun hepsini bir anda dökmeyin. Önceliğiniz tüm kahvenin ıslanması olsun. Tüm kahve ıslandıktan sonra Blooming aşamasına geçin. Yirmi ile otuz saniye arası bekleyin. BU aşamada karbondioksit salınımı gerçekleşecek. Daha sonra bir kaşık yardımı ile karışımı karıştırabilirsiniz.

Son olarak kalan suyu aşamalı olarak ekleyin. Ağzına kadar doldurmayın. En azından üç cm boşluk kalsın. Eklediğiniz suyun eksik veya fazla olduğunu düşünüyorsanız elektronik tartı ile kontrol edebilirsiniz.

Son aşama olarak filtre kağıdını çıkartın. Chemex kahvenizi servis edin.